W Chinach trwa oczekiwanie na Nowy Rok. Chiński Nowy Rok, zwany także Świętem Wiosny 春节, ma około 4000 lat historii. Jego geneza sięga czasów dynastii Shang (XVII-XI w.p.n.e). Nawiązując do mitologii chińskiej, święto to łączy się z legendą o  potworze Nian 年兽, który lubił jeść dzieci i zwierzęta. Potwór ten bał się czerwonego koloru i głośnego dźwięku. Dlatego ludzie dekorowali swoje domy na czerwono i wystrzelili petardy, aby go odstraszyć.

Współcześnie jest to największa i najważniejsza coroczna impreza w Chinach. Podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia na Zachodzie, jest to czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Obchody Chińskiego Nowego Roku trwają 15 dni, od 1 do 15 dnia pierwszego miesiąca księżycowego, a w kulturze ludowej zaczynają się jeszcze wcześniej – od 23 dnia dwunastego miesiąca księżycowego.

Nowy Rok 2018 przypada na 16 lutego. Według chińskiego zodiaku jest to rok jednego z dwunastu zwierząt – Psa.

 

Dlaczego 12 zwierząt?

Zwierzęta zodiaku są albo blisko spokrewnione z codziennym życiem starożytnych Chińczyków, albo mają szczęśliwe znaczenia. Wół, koń, koza, kogut, świnia i pies to sześć głównych zwierząt domowych, hodowanych przez Chińczyków. Pozostałe sześć: szczur, tygrys, królik, smok, wąż i małpa są przez nich szczególnie cenione.

12 chińskich zwierząt występuje w zodiaku w stałej kolejności, zgodnie z chińską teorią yin i yang i ich atrybutami.Yin lub yang zwierząt określa się na podstawie nieparzystej lub parzystej liczby ich pazurów ( lub palców u nóg, kopyt). Zwierzęta sąnastępnie ułożone w naprzemienną, komplementarną sekwencję yin-yang.

Każde z 12 lat cyklu chińskiego zodiaku jest reprezentowane przez zwierzę i jest powiązane z jednym z pięciu podstawowych elementów: drewnem, ziemią, ogniem, wodą i metalem. Znaki zwierząt w chińskim zodiaku są obliczane zgodnie z kalendarzem księżycowym, opierającym się na obserwacjach astronomicznych Słońca i fazach Księżyca. Kalendarz ten jest starszy niż gregoriański, z którego korzysta dziś większość krajów. W rzeczywistości jego pochodzenie można datować na XIV wiek p.n.e.

Rok przestępny w chińskim kalendarzu zdarza się mniej więcej co 3 lata, dodawany jest wtedy miesiąc przestępny. Rok psa kojarzysięz elementem ziemi. W chińskiej teorii elementów każdy znak zodiaku jest powiązany z drewnem, ziemią, ogniem, wodą bądź metalem ( np: pies w elemencie drewna pojawia się raz w 60-letnim cyklu). W Chinach wierzy się, że cechy danej osoby są określone przez znak zodiaku i jego pierwiastek. Jest więc pięć rodzajów Psów, z których każdy charakteryzuje się innymi rysami.

 

Słynne osoby spod znaku Psa:

Winston Churchill 30 listopada 1874 r. ( drewno)

Matka Teresa 26 sierpnia 1910 r. ( metal)

Elvis Presley, 8 stycznia 1935 r., ( drewno)

Bill Clinton 19 sierpnia 1946 r. ( ogień)

Donald Trump 14 czerwca 1946 r. ( ogień)

George Bush Jnr 6 lipca 1946 r. ( ogień)

Steven Spielberg 18 grudnia 1946 r. ( ogień)

Madonna 16 sierpnia 1958 r. ( ziemia)

 

Agata Koźlińska