BLOG

Dlaczego Chińczycy mają „ inny” Nowy Rok?

W sobotę 12 lutego 2021 roku będzie obchodzone w Chinach Święto Wiosny ( Chunjie 春节 ), znane na całym świecie jako Chiński Nowy Rok. Dlaczego Chińczycy mają „ inny” Nowy Rok? Jak obchodzone jest to ważne święto? I co symbolizuje Rok Bawoła? Kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, co oznacza, że ​​jest oparty na astronomicznych obserwacjach pozycji Słońca na niebie i faz Księżyca. Składa się z sześćdziesięcioletnich cykli, które stanowią kombinację Dwunastu Ziemskich Konarów i Pięciu Niebiańskich Pni: 12 zwierząt i 5 żywiołów. Z…

CZYTAJ WIĘCEJ

Twój mózg jest inny, gdy mówisz po mandaryńsku?

Umiejętność mówienia przychodzi naturalnie i pozornie bez wysiłku w pierwszych latach życia. Jednakże nauka języków obcych fascynuje psychologów i neuronaukowców, których ciekawi ta ludzka zdolność porozumiewania się. Udowodniono, że uczenie się i przetwarzanie mowy jest zwykle zdominowane przez lewą półkulę mózgu, która jest biegła w zadaniach wymagających logiki i analitycznego myślenia. Jednak w niedawnych badaniach zbadano przepływ informacji w mózgu podczas przetwarzania zrozumiałej mowy w języku angielskim i chińskim mandaryńskim. Stwierdzono, że  podczas rozpoznawania znaczenia słów w języku chińskim występuje dynamika…

CZYTAJ WIĘCEJ

Współczesne języki słowiańskie- jak je rozpoznać?

Co trzeci Europejczyk jest mówcą języka słowiańskiego. Języki słowiańskie to grupa języków indoeuropejskich używanych w większości krajów Europy Wschodniej, znacznej części Bałkanów, części środkowej Europy i północnej części Azji. Wywodzą się one z języka prasłowiańskiego, rozwiniętego z rodowego języka bałtosłowiańskiego. Dzielą się na trzy zespoły języków: zachodnio-, wschodnio- i południowosłowiańskie. Do ich zapisu używany był początkowo alfabet głagolicki ( najstarsze znane pismo słowiańskie), jednak począwszy od końca X wieku Kościoły prawosławne, zaczynając używać cyrylicy, stopniowo wyparły głagolicę z szerszego użycia.…

CZYTAJ WIĘCEJ

Rok Psa

W Chinach trwa oczekiwanie na Nowy Rok. Chiński Nowy Rok, zwany także Świętem Wiosny 春节, ma około 4000 lat historii. Jego geneza sięga czasów dynastii Shang (XVII-XI w.p.n.e). Nawiązując do mitologii chińskiej, święto to łączy się z legendą o  potworze Nian 年兽, który lubił jeść dzieci i zwierzęta. Potwór ten bał się czerwonego koloru i głośnego dźwięku. Dlatego ludzie dekorowali swoje domy na czerwono i wystrzelili petardy, aby go odstraszyć. Współcześnie jest to największa i najważniejsza coroczna impreza w Chinach.…

CZYTAJ WIĘCEJ

Język chiński i mózg

  Podczas czytania Twój mózg wykonuje serię funkcji, które pozwalają Ci rozpoznać wzorce liter i słów, umieścić je we właściwej kolejności i zrozumieć ich znaczenie. Większość naukowców uważa, że prawie wszystko co robisz, w tym umiejętność uczenia się języka obcego, zależy od tego, z której strony mózgu korzystasz. Twierdzą, że w procesie uczenia się lewa i prawa półkula mózgu kontrolują różne funkcje. Lewa półkula zawiera części płata ciemieniowego, płat skroniowy i płat potyliczny, które stanowią centrum kontroli języka, pozwalają na zrozumienie…

CZYTAJ WIĘCEJ

Język chiński – fakty i mity

Język chiński Językiem chińskim (汉语) posługuje się najwięcej ludzi na świecie – aż 1,3 mld. Prawie 50 mln obcokrajowców właśnie się go uczy.  Nauka jednego z najstarszych języków świata to dziś bardzo popularna forma inwestycji w przyszłość. Chiński składa się z siedmiu głównych dialektów: mandaryńskiego (官话), kantońskiego (广州话), Hakka (客家话), Wu (吴语), Min (闽语), Xiang (湘语) i Gan (赣语). Oficjalnym językiem w Chinach kontynentalnych jest język mandaryński, jest on określany frazą Pŭtōnghuà (普通話 język powszechny). Wspólnym językiem w Hong Kongu…

CZYTAJ WIĘCEJ